Strona głównaRegulaminBlogJak zadbać o odpowiednie uszczelnienie – folie budowlane i ich zastosowanie
Jak zadbać o odpowiednie uszczelnienie – folie budowlane i ich zastosowanie
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy budujemy dom bardzo ważne będzie odpowiednie uszczelnienie. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że nadmiar wilgoci z całą pewnością jest tym czego chcemy uniknąć. Może naprawdę narobić kłopotów po kilki latach od zakończenia budowy. Jest wiele ważnych zasad, o których powinniśmy zatem pamiętać, aby tego uniknąć.
Więcej informacji o foliach znajduje się pod adresami:
e-hurtowniabudowlana.pl/montaz-stolarki
e-hurtowniabudowlana.pl/materialy-budowlane-folie
Musimy jednak rozłożyć na czynniki pierwsze kilka podstawowych prac budowlanych, przy których właśnie szczególne znaczenie będzie miało uszczelnienie. Zaczynając od podstaw, zauważymy, że położenie uszczelniających warstw będzie miało decydujące znaczenie w przypadku kładzenia fundamentów domu. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie od gruntu będzie przepływało najwięcej wilgoci. Jeśli nie zadbamy o jej zahamowanie już na tym etapie z całą pewnością walka z wilgocią będzie trudniejsza. Stąd właśnie szerokie zastosowanie parametrów technicznych jakie posiada folia hydroizolacyjna. Jednak jeśli nie będziemy wiedzieli o tym, że potrzebuje ona specjalnego zabezpieczenia, jej efekt może być zupełnie niezadowalający. W tym przypadku preferuje się zatem skorzystanie z możliwości jakie daje folia kubełkowa. Będzie ona miała za zadanie zabezpieczenie warstwy izolacyjnej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Trzeba jednak wiedzieć jak jej użyć, ponieważ z całą pewnością nieprawidłowy montaż nie przyniesie oczekiwanych skutków. Folia kubełkowa wymaga montażu wypustkami w stronę ściany. Będzie to umożliwiało oddychanie ściany, a to zdecydowanie dodatkowa zaleta. Idąc dalej w budowie będziemy na etapie kładzenia dachu. W tym momencie trzeba zachować naprawdę szczególną uwagę i wykazać się znajomością pewnych zasad. Wilgoć, która mogłaby się w nieodpowiedni sposób przedostawać przez dach, z całą pewnością byłaby największym problemem.
Więcej informacji o taśmach przeczytasz na:
http://e-hurtowniabudowlana.pl/tasma-dylatacyjna-przyposadzkowa
oraz
http://e-hurtowniabudowlana.pl/montaz-stolarki-akcesoria-cieply-montaz
W tym przypadku bierzemy pod uwagę folię paroprzepuszczalną i folię paroszczelną. Może się to nam wydawać niezrozumiałe, gdyż mają one przeciwne działanie a muszą zostać zastosowane jednocześnie. Należy zrozumieć prostą zasadę. Najważniejsze jest, aby para nie dostawała się do przestrzeni dachu, w której zastosowano element ocieplenia. Ten obszar musi pozostać całkowicie suchy. Dlatego właśnie od środka pomieszczenia stosowana jest folia paroszczelna, która nie pozwoli na to, aby para z pomieszczeń uwięzła w wełnie mineralnej przykładowo. Z kolei od strony zewnętrznej, to znaczy tej nad obszarem ocieplenia, w przestrzeni pomiędzy pokryciem dachowym a strefą ocieplenia, zamontowana musi być już folia paroprzepuszczalna. Dzięki niej wilgoć będzie mogła krążyć swobodnie w obszarze, gdzie często montowane są kominy, a dodatkowo pomagać „oddychać” dachowej konstrukcji. W następnym etapie budowy będziemy zakładać okna i drzwi. W tym momencie warto wspomnieć o tym, jak ważna będzie taśma uszczelniająca do okien. Ona jest wykonana ze specjalnego rodzaju pianki i jest materiałem paroprzepuszczalnym.
Więcej o foliach przeczytasz na:
e-hurtowniabudowlana.pl/folia-okienna-szyb-samoprzylepna
e-hurtowniabudowlana.pl/folia-kubelkowa-izolacji-fundamentow
Zatem zgodnie z zasadą musi zostać ona zamontowana od zewnętrznej strony. Gdybyśmy zrobili odwrotnie powstawałoby zawilgocenie. W tym miejscu zastosowanie znajdzie również wspomniana wyżej folia paroprzepuszczalna. Oczywiście do montowania okien często używamy również pianek poliuretanowych, w takiej sytuacji jednak nie zapominajmy o tym, że przydadzą się folie do okna, które zabezpieczają szybę i ramę przed zabrudzeniem. Przy montażu z kolei podłogi i wykonywaniu wylewek betonowych również nie można zapominać o zastosowaniu specjalnych materiałów. W tym przypadku sprawdzi się taśma dylatacyjna. To ona będzie tworzyła elastyczną krawędź, która z powodzeniem zapobiegnie efektom rozszerzalności cieplej. Oczywiście również ochroni podłoże przed wilgocią i uchroni pomieszczenie przed utratą ciepła. Nie można oprzeć się stwierdzeniu, że folie budowlane w różnych wykonaniu i o różnych przeznaczeniu są bardzo potrzebne i przede wszystkim pomocne.
Jak widać znajomość podstawowych zasad funkcjonowania niektórych materiałów budowlanych i ich parametrów technicznych będzie nizbędna, jeśli faktycznie chcemy, aby nasza budowa służyła nam przez lata i to bez komplikacji. Oczywiście każda sytuacja jest inna, jednak zasady są uniwersalne.