Pianka montażowa
Aby prace izolacyjno-montażowe przebiegały szybko, warto wybierać sprawdzone narzędzia i akcesoria, odznaczające się najwyższą jakością. Znajdująca się w naszej ofercie pianka montażowa to najlepszy wybór do każdego rodzaju konstrukcji, nawet tych najbardziej wrażliwych na nacisk. Pianka montażowa sprawdzi się przy wypełnianiu otworów, jak i przy mocowaniu płyt ściennych. W bogatej ofercie znajdzie się zarówno pianka montażowa do drzwi, okien oraz wielu innych.
Pianka montażowa przylega dobrze do każdej powierzchni. Obok produktów jednoskładnikowych, w naszej ofercie znajduje się też pianka montażowa dwuskładnikowa, która schnie niemal natychmiastowo i odznacza się wyjątkowymi właściwościami wytrzymałościowymi.
Pianki montażowe
Prace wykończeniowe to jeden z najważniejszych etapów budowania nowego mieszkania lub domu. Od zastosowanych materiałów zależy nie tylko ostateczny wygląd lokalu, ale także to czy poszczególne elementy będą trzymać się na miejscu i spełniać swoje funkcje. Jednym z nieodzownych produktów podczas wykonywania różnego rodzaju napraw i remontów są pianki montażowe i izolacyjne, których można użyć do rozmaitych celów bez względu na zakres koniecznych napraw.
Najważniejsze właściwości pianki montażowej
Pianka montażowa wykorzystywana w pracach przy sieciach wodnych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania oraz wszelkich niekonstrukcyjnych elementach budynku. Najbardziej pożądaną cechą fizyczną pianki z punktu widzenia jej funkcjonalności jest szybkie tężenie i dopasowanie się do kształtu szczelin. Jednak posiada ona znacznie więcej właściwości istotnych dla budownictwa. Jedną z nich jest jej plastyczność, która pozwala na to, aby po naniesieniu na powierzchnię dowolnie ją kształtować, podcinać, ale też malować. Swoją uniwersalność zawdzięcza również temu, że może być stosowana w szerokim zakresie temperatur, czyli w przybliżeniu od -20 do aż 30 stopni Celsjusza, a nawet jeszcze większy. Dzięki temu pora roku nie ogranicza nas w decyzji o podjęciu remontu. Można jednak znaleźć pianki tzw. letnie i zimowe, które są dedykowane do konkretnej temperatury. Jest odporna na wilgoć i dlatego może być używana do uszczelniania połączeń pomiędzy rurami. Hamuje ona rozwój pleśni oraz grzybów i jest przyjazna dla osób z różnymi alergiami.
W jakich pracach stosuje się piankę montażową?
Głównym zastosowaniem pianki montażowej jest łączenie ze sobą różnych elementów wnętrza np. mocowanie płyt ściennych, styropianowych, izolacyjnych czy wełny szklanej do ścian, ale także kabli i przewodów tak, aby utrzymać je w jednym miejscu. Stosuje się ją także do maskowania części instalacji przed ułożeniem płyt gipsowo-kartonowych. Wykorzystywana jest także do łączenia małych elementów w konstrukcjach szkieletowych. Znajduje ona zastosowanie bez względu na rodzaj pomieszczenia zarówno na powierzchniach płaskich jak ściany i sufity, jak i w bardziej skomplikowanych m.in. w dachach i stropodachach.
Zastosowania pianki uszczelniającej w tworzeniu izolacji
Pianka uszczelniająca poza swoimi funkcjami montażowymi stanowi także element izolacji termicznej oraz dźwiękowej. Jej skład chemiczny pozwala na to, aby po rozpyleniu szybko powiększała swoją objętość i wnikała w różne zakamarki. Z jej pomocą można wypełnić ubytki i otwory znajdujące się pomiędzy poszczególnymi elementami. Szczególne znaczenie ma to podczas izolowania ram okiennych, gdzie często dochodzi do powstawania mostków termicznych. Wykazuje także właściwości wygłuszające pomieszczenie, dlatego dobrze spełni swoje zadania w pomieszczeniach sąsiadujących z placami zabaw, ruchliwymi ulicami, czyli tam, gdzie istnieje konieczność pochłonięcia części dźwięków.
Jak przeprowadzić aplikację preparatu izolacyjnego?
Aplikacja pianki montażowej pistoletowej jest niezwykle prosta. Polega na podłączeniu do puszki z preparatem specjalnego aplikatora z długim, cienkim lejkiem, który pozwala na dotarcie do bardzo niewielkich przestrzeni. Na początku należy upewnić się, że powierzchnia robocza jest odtłuszczona i sucha, co może mieć wpływ na przyczepność pianki. W zależności od instrukcji i rodzaju preparatu może być zwilżone wodą, która przyspieszy proces tężenia. Fragmenty sąsiadujące ze szczelinami powinny zostać osłonięte folią ochronną, ponieważ zaschnięta piana jest trudna do usunięcia. Z tego samego powodu warto wyposażyć się w specjalne preparaty do oczyszczania aplikatorów, które pozwalają na usunięcie resztek pianki. Warto zwrócić uwagę na rodzaj pianki, które dzieli się na nisko- i wysokoprężne. Pierwsze z nich są dedykowane do łączenia delikatnych elementów, ponieważ pianka, która gwałtownie wzrasta, może je wypaczać i deformować. Jeżeli zależy nam na stworzeniu izolacji większych przestrzeni, zdecydowanie bardziej efektywna okaże się pianka wysokoprężna, która szybciej powiększa swoją objętość i szybciej tężeje.
Co znajduje się w składzie pianek montażowych?
Preparaty dedykowane do montażu mają często bardzo prosty skład oparty na poliuretanie. Dodatkowo zawiera wodę lub lotne rozpuszczalniki, które odpowiadają za reakcję pienienia się w kontakcie z powietrzem. Piana montażowa ma jednak na tyle neutralny chemicznie skład, że może być stosowana do drewna, styropianu, metalu, betonu czy metali i nie reaguje z tymi materiałami. Jest niezwykle cennym materiałem również dlatego, że nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem czasu. Wśród pianek izolacyjnych można znaleźć również materiały samogasnące, które ograniczają ryzyko wybuchu pożaru. Hurtownia Baumal oferuje szeroki zestaw preparatów o różnych właściwościach oraz akcesoria przydatne do ich aplikacje. Z oferty tej korzystają nie tylko doświadczeni pracownicy branży budowlanej, ale także indywidualni klienci, którym zależy na zachowaniu niezależności i samodzielnemu przeprowadzeniu drobnych napraw.